ImprezyPodroznicze.pl

Serwis prezentujący najciekawsze imprezy podróżnicze z całej Polski! Sprawdź! RSS

Wiesz coś o imprezie podróżniczej? Dodaj imprezę za darmo i bez rejestracji

"Nam Thar. Podróż, Miłość, Wyzwolenie"

Kategoria: Książki
2018-02-02, 2018-10-31, Moma Film

NAM THAR mogłaby być historią każdego człowieka, który podczas swojego życia doświadcza całego wachlarza emocji. Z jednymi radzi sobie całkiem dobrze, innym całkowicie podlega, a jeszcze w innych się zatraca. Człowieka, który kocha i nienawidzi, odczuwa smutek i tęsknoty, walczy ze strachem i gniewem, aby ostatecznie pokonać swoje słabości. Czy nie tak brzmi historia wielu z nas? Czy nie poszukujemy w życiu inspiracji, przykładów, aby zwalczać swoje niedoskonałości i jednocześnie nauczyć się coraz lepiej poznawać samego siebie? NAM THAR to historia życia człowieka, ale również książka, która poprowadzi nas zawiłą drogą życia ku całkowitemu wyzwoleniu. Historia życia każdego człowieka to nadzwyczajna podróż przez stany świadomości, emocje, uczucia, tęsknoty i oczekiwania. A co gdybyśmy mogli żyć wiele razy, aż do momentu kiedy zrozumiemy naturę miłości, zazdrości i nienawiści oraz uświadomimy sobie, czym jest prawdziwa wolność?

NAM THAR to nie tylko odpowiedź na to pytanie, lecz także epicka podróż, dzięki której przemierzymy odległe szlaki w Indiach, Nepalu, Tybecie i Anglii. Razem z głównym bohaterem o imieniu Aria i jego najdroższą Sonali pokonamy wiele przeszkód stojących na drodze i wspólnie przejdziemy przez pięć żywotów prowadzących do upragnionego stanu umysłu – wyzwolenia. Losy tej pary rozgrywają się na przestrzeni 2500 lat, od VI wieku p.n.e. do końca XX wieku n.e. W trakcie swojej wędrówki zakochani poznają mistrzów buddyjskich i stopniowo uczą się tajników pracy z umysłem. Dzięki temu dowiadują się, jak walczyć z demonami– zarówno tymi zewnętrznymi, jak i wewnętrznymi.

„...Cóż, więc popatrz prosto na swą miłość. Jesteś pełen myśli o przeszłości, o ciele partnerki, o tym, jak dobrze wam było razem, o tym, co ci powiedziała. Jesteś również pełen myśli o tym, co nadejdzie – próbujesz po omacku wyciągnąć rękę poza zasłonę czasu, szukając w przyszłości gwarancji, że spełnią się twoje marzenia i nadzieje. A teraz spróbuj tego nie robić. Nie rozmyślaj o minionych i nadchodzących wydarzeniach. Zanurz się w samym uczuciu miłości, rozpłyń się w nim.”

Powieść napisała Lena Leonteva – historyk, naukowiec i Marzena Popławska – filmowiec, podróżnik i miłośnik sztuki buddyjskiej. Dzięki połączeniu dwóch umysłów i temperamentów oraz zespoleniu prawdziwej historii buddyzmu z fabularną opowieścią, NAM THAR stał się literackim eksperymentem, w wyniku którego autorki stworzyły coś na kształt mitów buddyjskich.

Wyrażenie „Nam Thar” oznacza dosłownie „całkowite wyzwolenie”*. Tym słowem Tybetańczycy określają biografie buddyjskich mistrzów, które są przede wszystkim historiami rozwoju umysłu osiągającego oświecenie.

* Całkowite wyzwolenie - stan nieuwarunkowanej radości i absolutnej wolności od cierpienia i niewiedzy.

 

MARZENA POPŁAWSKA  absolwentka Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. W 2002 r. razem z przyjaciółmi założyła Fundację Moma Film, której prezesem jest do dzisiaj. Na co dzień mieszka w Warszawie. Zajmuje się produkcją, dystrybucją, wyszukiwaniem i promocją ciekawych zjawisk audiowizualnych. Organizuje festiwale filmowe i współtworzy projekty artystyczno-edukacyjne dla dzieci i młodzieży. W 2014 r. za projekt Nowe legendy miejskie została wyróżniona przez UNICEF tytułem Szeryfa Praw Dziecka. Od siedmiu lat bierze udział w unikatowym projekcie malarskim u boku Norbu Denzonga, jednego z największych mistrzów malarstwa tybetańskiego na świecie. Jej marzeniem jest ożywić sztukę buddyjską i zrobić z tego film.

 

LENA LEONTEVA ukończyła matematykę na Uniwersytecie Krajowym we Lwowie i studia w Międzynarodowym Buddyjskim Instytucie Karmapy w New Delhi. Od 2007 roku jest redaktorem naczelnym magazynu „Buddhism.ru”. W 2011 uzyskała stopień doktora historii na podstawie pracy poświęconej dziełom Marpy Tłumacza. Jest autorką wielu artykułów o tematyce buddyjskiej oraz kilku książek, w tym wydanej ostatnio ilustrowanej encyklopedii „Przewodnik po buddyzmie” i powieści kryminalnej „Raj z cudzym paszportem”. Obecnie pracuje nad filmem dokumentalnym o historii buddyzmu w Rosji. Często podróżuje z wykładami po całym świecie. Na stałe mieszka z mężem w Moskwie.

"Nam Thar. Podróż, Miłość, Wyzwolenie"