ImprezyPodroznicze.pl

Serwis prezentujący najciekawsze imprezy podróżnicze z całej Polski! Sprawdź! RSS

Wiesz coś o imprezie podróżniczej? Dodaj imprezę za darmo i bez rejestracji

Sycylia. Między niebem a morzem

Kategoria: Książki
2016-05-19, 2016-10-31, 2017-05-31, BERNARDINUM

To zbiór esejów i reportaży o Sycylii dziennikarki Ewy Karoliny Cichockiej. Niewątpliwą jego cechą jest nieustanny zachwyt Sycylią, którym autorka zaraża czytelnika. Barwny język i liczne ciekawostki z zakresu literatury, historii, mitologii i kulturowych powiązań Sycylii sprawia, że lektura staje się słoneczną, pasjonującą wyprawą.                                                                 

Unikalnym walorem książki są sycylijskie wątki w polskiej literaturze i sztuce od XVI do XXI w., które autorka wyśledziła, opisała i umiejętnie wplotła we współczesną podróż. Dzięki temu możemy spojrzeć na Sycylię oczyma Niemcewicza, Krasińskiego, Iwaszkiewicza czy Szymanowskiego oraz współczesnych polskich artystów, oczarowanych wyspą Krzysztofa Zanussiego i Jerzego Stuhra.

Ważną częścią publikacji są oryginalne fotografie (szczególnie zdjęcia  Ewy Cichockiej  i  Magdy Pannert z wystawy rzeźb Igora Mitoraja w sycylijskim plenerze Agrigento). Oryginalne ilustracje oraz okładkę wykonała Ewa Niewadzi, artystka mieszkająca na Sycylii.

PATRONAT: Książka objęta jest patronatem radiowej „Trójki” oraz miesięcznika „Poznaj Świat”, a także stowarzyszeń: Societe Dante Alighieri, AMICI DELL’EUROPA i blogu Kochamy, bo czytamy.

PREMIERA:  Warszawskie Targi Książki w maju 2016 r.  Książka zajęła tam III miejsce (ex aequo) w plebiscycie czytelników na najbardziej wyczekiwaną książkę targów - "Warszawska Premiera Targowa".

O AUTORCE: Dziennikarka, autorka podróżniczych relacji publikowanych m.in. w Gazecie Wyborczej, Rzeczpospolitej, Poznaj Świat, Wirtualnej Polsce. Uwielbia wyspy, wulkany i odkrywanie własnych szlaków. Pisze, fotografuje i gotuje. Zafascynowana jest Sycylią i Żuławami, które na przemian eksploruje od lat.

Organizatorka i przewodniczka niebanalnych wyjazdów m.in. kobiecych wypraw z Fundacji Marka Kamińskiego tj. Robinson Crusoe była kobietą (na Mauritius) czy Wyspy z ognia (Sycylia). Inicjatorka plenerów, wystaw i spotkań podróżniczych.

Ostatnie lata poświęciła poznawaniu Sycylii, przemierzając wyspę wielokrotnie m.in. z grupą kobiet z Polski i Sycylii (projekt pt. Polak tu był), a także na lekturze wspomnień stamtąd polskich peregrynantów od Dantyszka do Mitoraja. Jako autorka trasy po Sycylii - śladami polskich artystów zaprezentowała ją publicznie podczas gdyńskich KOLOSÓW.

Sycylia i jej związki z polską literaturą i sztuką to temat, który prezentuje w swoich publikacjach oraz podczas wystaw dokumentacyjno-fotograficznych (m.in. w Muzeum Iwaszkiewiczów w Stawisku, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku  i  Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego), a także podczas wystąpień na konferencjach naukowych.

Jest także autorką zbioru wierszyków dla dzieci, opartych na mitach sycylijskich pt. RYMOWANKI SYCYLIANKI czyli mity z Wyspy Słońca.                                                                                                      

O KSIĄŻCE:

Prof. Małgorzata Jarmułowicz, Uniwersytet Gdański: - Książka Ewy Cichockiej zdecydowanie wyróżnia się na tle rynku książek podróżniczych, który coraz częściej zalewany jest przez publikacje błahe, powierzchowne, eksponujące autora, a nie temat. W tym przypadku kompetencja, ogromna wiedza i pasja poznawcza autorki połączyły się z wnikliwością, sprawnym piórem oraz wrażliwością zmysłową i emocjonalną kogoś, kto widział, przeżył i opisuje, a przy tym jest od lat wierny jednemu tematowi. Autorka – z wykształcenia polonistka – poznaje i ukazuje wyspę również przez pryzmat podróży słynnych Polaków, którzy już od XVI wieku wizytowali to miejsce i zostawili po tym ślad na papierze. Jej książka staje się symbolicznym punktem zbornym Polaków od wieków zafascynowanych Sycylią. Zawiera także liczne fotografie. Często to uchwycone w kadrze impresje, detale, przyłapane w biegu sytuacje, których wspomnienie autorka ożywia równocześnie w tekście. Wyobraźnia czytelnika poddawana jest więc wielu kuszącym bodźcom – aż chce się kupić bilet, by doświadczyć tych wrażeń samemu!- przekonuje. 

Iwona Borawska, Radio Gdańsk:- Dziękuję za podróż. Kiedy czytam te eseje i reportaże oraz oglądam przepiękne zdjęcia, czuję się jakbym była na Sycylii po raz pierwszy. Mam w głowie kolorowe obrazy, historyczną plątaninę i przekonanie, że jest to miejsce całkowicie niezwykłe i ważne dla nas jako Polaków – mówi w audycji „Wspólne czytanie z RG”.

Iwona Demska, Radio Plus: - Jest to książka dość niezwykła i nie jest to klasyczny przewodnik. Ta książka jest rodzajem podróży, eseju i refleksji. Zawiera jednak także wiele konkretnych informacji o wyspie. To nie jest książka, którą czyta się na kolanie. Trzeba na niej się skupić i delektować tekstem – mówi autorka audycji „Plus znaczy więcej”. 

Renata Frydrych, pisarka, scenarzystka: - „Sycylia. Między niebem a morzem”  jest lekturą lekką i pełną humoru. Styl Ewy Cichockiej  wytrzymuje najlepsze porównania podróżniczej gawędy. Przejrzysty podział i zakres, obejmujący całą Sycylię, sprawia, że książka może być uzupełnieniem bedekera dla podróżników i amatorów artystyczno-literackich kontekstów – pisze w recenzji.                                                                                                               

Dorota Bazylczyk, Magazyn Lente: -­ Autorka konfrontuje własne wrażenia z obrazami Sycylii, stworzonymi na przestrzeni wieków przez polskich artystów, poetów i muzyków. Dzięki temu, przebywanie na Sycylii pozwala doświadczyć swoistej magii trwania, ale także przybliża niekończący się, fascynujący polsko-sycylijski dialog. Tekst uzupełniony barwnymi fotografiami i ilustracjami skłania do przemyśleń na temat ciągłości tradycji oraz nieprzemijalności sztuki – pisze w rozmowie z autorką.

Sycylia. Między niebem a morzem