ImprezyPodroznicze.pl

Serwis prezentujący najciekawsze imprezy podróżnicze z całej Polski! Sprawdź! RSS

Wiesz coś o imprezie podróżniczej? Dodaj imprezę za darmo i bez rejestracji

Cypr - wstrząśnięty, nie zmieszany

Kategoria: Slajdowiska
2019-03-29, Skawina, Mickiewicza 7, Pałacyk "Sokół"

Podczas marcowego spotkania Skawińskiej Akademii Wiedzy i Umiejętności odwiedzimy Cypr - tajemniczy zakątek Europy, który od wieków stanowi punkt zapalny między Wschodem a Zachodem.

Naszym gościem będzie Andrzej Pasławski, podróżnik  z tysiącem przejechanych kilometrów na koncie, miłośnik miejsc zapomnianych, zwłaszcza w ich nie tkniętej „ludzką ręką” dziewiczości, naturalności, wyjątkowości.

CYPR – mityczna wyspa Afrodyty, wyspa miłości, czy to jeszcze Europa, czy już Afryka? Miejsce szczęśliwości, raj podatkowy, „Copacabana” Morza Śródziemnego, kurorty, piękne plaże, zapierające dech widoki.

Wyspa na skrzyżowaniu szlaków handlowych i na styku kultur. Położenie tyleż strategiczne, co nieszczęśliwe, od stuleci przechodząca z rąk do rąk, targana zawieruchami i niepokojami. Stąd też na Cyprze znajdziemy antyczne miasta, przepiękne klasztory prawosławne, malownicze wioski w górach Troodos, dzikie plaże, na których żółwie składają jaja, słone jeziora oraz mnóstwo off-roadu i dzikich ścieżynek. Ale to tylko jedna, błyszcząca strona monety.

Jest i ta druga – kraj podzielony 180-kilometrowym murem, Nikozja - ostatnia stolica podzielona na dwie części: grecką i turecką. Północna część wyspy to nieistniejące, a jednak istniejące państwo – Turecka Republika Cypru Północnego, powstałe w wyniku inwazji tureckiej w roku 1974. To inne oblicze Cypru – zrujnowane dzielnice, miejsca wyglądające niczym Czarnobyl, opuszczone od ponad 30 lat, otoczone drutami kolczastymi i wojskiem. Szkielety hoteli, szkół, teatrów – wymarłe miasta, po których wiatr pędzi pył i suche liście.  Tu zobaczymy przepiękne, gotyckie katedry zamienione na meczety, miasta - porty z ogromnymi weneckimi zamkami i warowniami. Tu też toczy się życie, ale jakby w innym świecie.

Pokażmy obie części Cypru, miejsca przepiękne i dzikie, ale  także ogrom ludzkiego nieszczęścia, ruiny, druty kolczaste  i strzegących tego stanu żołnierzy: Cypr wstrząśnięty od 1974 roku i po dziś dzień etnicznie i społecznościowo nie zmieszany. 

29 marca 2019 r. (piątek), godz. 18.00, Pałacyk „Sokół”.Wstęp wolny.

www.ckis.pl

Cypr - wstrząśnięty, nie zmieszany