ImprezyPodroznicze.pl

Serwis prezentujący najciekawsze imprezy podróżnicze z całej Polski! Sprawdź! RSS

Wiesz coś o imprezie podróżniczej? Dodaj imprezę za darmo i bez rejestracji

Papua Zachodnia

Kategoria: Slajdowiska
2018-01-19, Wrocław, pl. Świętojański 1, Centrum Kutury ZAMEK

Kultury Świata „Papua Zachodnia, ostatnie pokolenia”
spotkanie z Dos Gringo czyli Alicją Kubiak i Jankiem Kurzelą
19 stycznia, piątek, 19:00
wstęp wolny
Centrum Kultury "Zamek", pl. Świętojański 1, Wrocław

Cały czerwiec 2017r. spędziliśmy na Papui Zachodniej podążając śladami ostatnich ‘dzikich’ plemion. Wiele z rdzennych ludów Papui zostało już dotkniętych procesem cywilizowania, jednak nadal żyją oni według zasad wytyczonych przez swoich przodków, ale są też takie, które nie poddały się ‘ucywilizowaniu’ w ogóle. Nie są to co prawda całe plemiona, bo co oczywiste, ludzie młodzi jak najbardziej opowiadają się za lepszym, łatwiejszym życiem i przenoszą się do wiosek i miast, jednak starsi nadal wiodą życie takie, jakie było udziałem wszystkich jeszcze nawet 50~60 lat temu.  Mówimy tutaj o ludożercach i łowcach głów jak np. Korowaje czy Asmaci, ale także o plemionach, które prowadziły łowiecko- rolnicze życie jak na przykład Dani.
Każde z tych plemion zamieszkuje inny region Papui, ma inne zwyczaje i wierzenia, każde z nich potrafi być tak samo niebezpieczne, ale też niezwykle ciekawe.

Spędziliśmy pośród tych plemion wiele dni i mieliśmy niepowtarzalną okazję przyglądać się ich życiu, uczestniczyć w kilku bardzo ważnych dla nich obchodach oraz brać udział w niektórych czynnościach dnia codziennego.
Podczas naszej prelekcji przedstawimy wszystkie plemiona zarówno od strony ich odmienności kulturowej jak ich nieudolne próby życia według zasad człowieka Zachodu. Powiemy na czym polega ich inność, dlaczego misjonarzom udało się odwieść ich od kanibalizmu i jakie wartości wyznają teraz. Pokażemy zarówno ich życie w przeszłości oraz to obecne. Przedstawimy ich tak, jak sami ich zobaczyliśmy. Przedstawimy ich Oczami Dos Gringos.  Zapraszamy również do dyskusji i zadawania pytań.

Jan Kurzela – urodzony w Gdańsku w 1948r. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu.  Przez wiele lat współpracował z organizacją producentów muzycznych w zakresie praw autorskich. Obecnie na emeryturze.

Alicja Kubiak – urodzona w Poznaniu w 1974r. Absolwentka  Wydziału Neofilologii w zakresie filologii angielskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Obecnie nauczyciel oraz lektor języka angielskiego.

Papua Zachodnia

Wrocław - inne imprezy