ImprezyPodroznicze.pl

Serwis prezentujący najciekawsze imprezy podróżnicze z całej Polski! Sprawdź! RSS

Wiesz coś o imprezie podróżniczej? Dodaj imprezę za darmo i bez rejestracji

Po co ci to było? czyli o różnych drogach rodzinnej pamięci

Kategoria: Slajdowiska
2018-05-22, Kraków, Mały Rynek 4, Księgarnia Podróżnicza Bonobo

22 maja o godz. 19.00 księgarnia podróżnicza Bonobo w Krakowie zaprasza na promocję książki Urszuli Ziober "Spódniczka ze starej podszewki" i opowieści o zimowej wyprawie rowerowej po Syberii! Dodatkowo w Bonobo od połowy maja będzie można obejrzeć fotografie z ałtajskiego stepu. 


"Wszystko zaczęło się jeszcze w 2008 roku, kiedy postanowiłam spisać wojenne wspomnienia mojej Babci Janiny Janowicz. Początkowo miało się to ograniczyć do stworzenia bardzo prywatnej pamiątki rodzinnej. Z czasem jednak historia bardzo się rozrosła. Coraz więcej osób pytało mnie o wyniki mojej pracy.

Przełomowym momentem okazał się kwiecień 2010 roku, kiedy pojechałam do Katynia, zapalić znicz pod tablicą z nazwiskiem mojego pradziadka: kapitana Juliana Nietupskiego. Zupełnie nieświadomie stałam się sama częścią tej historii. Bo kiedy tak stałam wśród grobów, nadeszła wiadomość o katastrofie samolotu prezydenckiego w Smoleńsku. Pamiętam słowa starszej kobiety, z którą jechałam pociągiem w drodze powrotnej do Polski: „widzi pani, znowu ktoś ukradł nasz czas na żałobę i pamięć”. Nie było w tych słowach złości ani nawet skargi. Po prostu smutek i bezsilność. I wtedy zrozumiałam, że tym ludziom należy się nie tylko szacunek, ale i pomoc. Że potrzebują kogoś kto da im wreszcie głos. Dlatego właśnie postanowiłam opowiedzieć historię sprzed ponad siedemdziesięciu lat na nowo, głosem mojego pokolenia – pisząc bloga". - U.Ziober

 

Podczas spotkania Ula opowie także o zimowej podróży rowerowej na Syberię, która miała być kolejną przygodą, a stała się ważną i ciężką próbą. Na ałtajskim stepie panuje cisza, spokój i pustka jakiej nigdy jeszcze wcześniej nie doznała. A gdy temperatura spada do prawie -50 nie ma miejsca na indywidualne ambicje, liczy się praca zespołowa, braterstwo, wyrozumiałość dla cudzych słabości i solidarność. 


Urszula Ziober - z wykształcenia magister sztuki, z zamiłowania podróżnik i fotograf. Od lat działa w licznych organizacjach pozarządowych. Prowadzi Stowarzyszenie Zielona Grupa, które zajmuje się szeroko pojętą edukacją artystyczną i międzykulturową. W swojej pracy korzysta z tradycyjnej japońskiej techniki teatralnej kamishibai. Na podstawie swoich doświadczeń opracowała program szkoleń dla animatorów, bibliotekarzy, nauczycieli i innych osób zajmujących się pracą z dziećmi. Jest również autorką licznych ilustracji i tekstów dla dzieci. 

W 2016 roku jako Rowerowy Dom Kultury objechała Polskę dookoła wzdłuż granic, prowadząc po drodze liczne warsztaty i spotkania. Efektem tego projektu była także interdyscyplinarna wystawa pt. "Granice". 

Stypendystka Ministra Kultury. W 2016 roku otrzymała nominację do nagrody Kulturysty Roku oraz wydała swoją pierwszą książkę "Spódniczka ze starej podszewki".

Po co ci to było? czyli o różnych drogach rodzinnej pamięci