ImprezyPodroznicze.pl

Serwis prezentujący najciekawsze imprezy podróżnicze z całej Polski! Sprawdź! RSS

Wiesz coś o imprezie podróżniczej? Dodaj imprezę za darmo i bez rejestracji

Niepowtarzalna przygoda na Dolnym Śląsku

Kategoria: Miejsca
2018-09-26, 2018-10-02, 2018-11-03, 2018-12-02, 2019-01-13, Srebrna Góra, Kręta 4, Twierdza Srebrna Góra

ZUPEŁNIE NOWE ATRAKCJE CZEKAJĄ - TWIERDZA SREBRNA GÓRA ZAPRASZA!

Twierdza Srebrna Góra jest unikatowym obiektem w skali militarnego dziedzictwa kulturowego Europy i jedną z najważniejszych atrakcji Dolnego Śląska. W chwili powstawania (1765-1777) należała do najnowocześniejszych tego typu fortyfikacji w Europie. Największy podziw budzi potężny Donjon, jeden z najciekawszych obiektów fortyfikacji epoki nowożytnej. Rozległość całego zespołu (ponad 100 ha i 3 km długości) i jego lokalizacja na szczytach zalicza srebrnogórską warownię do największych górskich założeń obronnych naszego kontynentu. Wyjątkowość Twierdzy i jego ranga została uznana w 2004 r. przez Prezydenta RP  podczas gdy nadano jej status Pomnika Historii!

Podczas pobytu odwiedzający mają możliwość spotkania się z przewodnikiem, przebranym w mundur żołnierza pruskiego, który przedstawia historię i ciekawostki Twierdzy. W programie zawarte jest m.in. zwiedzanie dziedzińca, podziemnych kazamat, ekspozycja znalezisk z XVIII w., pokazowy wystrzał  z muszkietu. Szczególnie ciekawym miejscem jest taras widokowy na koronie Donjonu. Tutaj na turystów czeka nie lada gratka tj. przepiękna panorama sięgająca Gór Opawskich oraz masywu Śnieżnika. Bliżej wznoszą się lesiste grzbiety Gór Bardzkich i Sowich. W ofercie znajdują się propozycje dla odwiedzających indywidualnie, grup zorganizowanych, wycieczek szkolnych i uczestników spotkań szkoleniowych oraz integracyjnych.

Twierdza już od końca września zaprasza do zobaczenia zupełnie nowej ekspozycji i trasy zwiedzania. Dzięki wsparciu z funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego kolejna cześć fortecy poddana została remontowi dla zachowania i zaprezentowania najistotniejszych elementów dzieł obronnych. Nowa trasa ukazuje podziemne ujęcia wody wraz ze studnią (53 m głębokości - wykuta w skale!) i mechanizmem poboru, uznawanym za jeden z największych kunsztów wodnych Europy, podziemny most zwodzony czy przejście przez najgłębszą fosę w Polsce (29 m wysokości!). Dorośli, dzieci oraz młodzież mogą poznać cały wachlarz artylerii fortecznej stosowanej do obrony twierdzy wraz z pokazem repliki największego na Śląsku działa. Dowiedzieć się będzie można jak przebiegało życie i służba żołnierzy ponad dwieście lat temu. W ramach nowej trasy pomieszczenia żołnierskie zostały wyposażone w prycze żołnierskie,  piece kaflowe, ekspozycje mundurów i całego wyposażenia takiego jak tornister, chlebak, ładownica, manierka, przedmioty osobiste, tasak, monety - żołd żołnierski. Wyjątkową atrakcją jest zakupiona artyleria forteczna taka jak m.in. armaty 12 funtów wraz z lawetą i narzędziami artyleryjskimi, w miejscach zachowanej działobitni i stanowiska artyleryjskiego, moździerz trzonkowy z odtworzeniem i ekspozycją elementów bomb moździerzowych, bawarska haubica, trójnóg - rekonstrukcja podnośnika do armat  wg modeli stosowanych w Prusach w XVIII/ XIX w., rusznica wałowa, karabiny skałkowe,  kule armatnie, pociski, bomby, granaty. Wszystkie atrakcje przygotowano tak by nie zmęczyć i zanudzić odbiorców, wręcz przeciwnie by pozwolić na przeniesienie się w czasy XVIII wiecznego funkcjonowania górskiej fortecy.

Umożliwienie wejścia na niedostępne obecnie budowle fortecy i przedłużenie trasy zwiedzania w sposób pozwalający na obejście całego zewnętrznego pierścienia fortyfikacji okalającej główną budowlę twierdzy - Donjonu to długo oczekiwany moment.  Można dostrzec dzięki temu ogrom budowli, wyeksponować zachowane elementy Twierdzy w tym te decydujące o jej unikalności z okresu jej funkcjonowania, a prezentowane ekspozycje zapewniają najlepszą żywą lekcję prezentowanej historii.

Twierdza w Srebrnej Górze zaprasza do zwiedzania od godziny 10:00 do godziny 18:00, a od 1 lipca do 31 sierpnia w każdą sobotę i niedzielę od godziny 10:00 do godziny 19:00. To doskonały pomysł na spędzenie czasu przez cały rok. Zachęcamy do odwiedzenia tego ciekawego na mapie dolnosląskich atrakcji turystycznych miejsca i do powrotów z uwagi na ciągły rozwój obiektu. 

 

Dokładny adres obiektu: Twierdza Srebrna Góra ul. Kręta 4, 57-215 Srebrna Góra

Kontakt: tel.74 818 00 99  e-mail:biuro@forty.pl, www.forty.pl

Aktualności znajdziecie na FB: https://www.facebook.com/Twierdza.Srebrna.Gora/

  

Niepowtarzalna przygoda na Dolnym Śląsku