ImprezyPodroznicze.pl

Serwis prezentujący najciekawsze imprezy podróżnicze z całej Polski! Sprawdź! RSS

Wiesz coś o imprezie podróżniczej? Dodaj imprezę za darmo i bez rejestracji

patronat - Trzy Żywioły 2011

8. Festiwal Podróżników Trzy Żywioły w Krakowie


Czy o górskiej wspinaczce decyduje wyłącznie tężyzna i sprawność fizyczna? Czy Syberia jest przyjazna dla podróżujących? Czy Al. Khaida faktycznie zagraża podróżującym? Co się stało z Turkami, Chasydami i Tatarami zamieszkującymi Polskę? O tym wszystkim będzie można posłuchać na kolejnej edycji Festiwalu Podróżników Trzy Żywioły w Krakowie (11-13 marca 2011). Gościem specjalnym będzie Janek Mela.

W piątek, 11. marca, do Nowohuckiego Centrum Kultury w Krakowie zjadą polscy podróżnicy, odkrywcy i eksploratorzy na kolejny, trzydniowy Festiwal Podróżników.  W tym roku program imprezy jest wyjątkowo atrakcyjny, wzbogacony o tematyczne warsztaty podróżnicze i dodatkowe projekcje filmowe, wystawy zdjęć i giełdę podróżniczą. W czasie imprezy widzowie zagłosują na najlepszy pokaz i film – wręczą nagrodę publiczności „Czwarty Żywioł”, wezmą udział w licznych konkursach, a jeden ze szczęśliwców wylosuje bilet lotniczy w daleki świat!

Bez wątpienia jednym z najbardziej oczekiwanych pokazów będzie „Długi Marsz Do Wolności”. To relacja z pieszej wyprawy śladami polskiego uchodźcy z sowieckiego łagru, Witolda Glińskiego – z Jakucka do Kalkuty. Australijski reżyser Peter Weir właśnie kończy w Hollywood film na kanwie tego historycznego wydarzenia. To nie jedyny, australijski akcent w czasie Festiwalu. Beata i Marek Tomalik przybliżą w czasie pokazu slajdów niedostępną i wciąż mało znaną kulturę Aborygenów, najstarszą z ocalałych na naszej planecie – to będzie premiera najważniejszej książki Marka – „Australia, gdzie kwiaty rodzą się z ognia”. O losach innych narodów opowiedzą Anna i Krzysztof Kobus – niesamowicie zapowiada się ich pokaz – „Magiczna Polska wielu kultur” - to pretekst do wybrania się śladami Turków, Chasydów, Tatarów, Kaszubów i Romów. Leszek Szczasny zabierze widzów do Afryki i spróbuje przekonać, że w Mauretanii to muchy są groźniejsze od całej Al-Kaidy. Kasia Gembalik podbiła serca widzów Festiwalu już dwa lata temu. Jej płomienna relacja z podróży pakistańską ciężarówką wywołała w Krakowie potężne owacje. Tym razem opowie o wyprawie motocyklem ural i moskwiczem przerobionym na… kabriolet na Syberię, do Kazachstanu, Kirgizji i Uzbekistanu. W klimatach środkowej Azji widzowie pozostaną w czasie pokazu Michał Korty, który pokaże portrety kazachskich koczowników w Uzbekistanie. Zupełnie inną propozycje mają Krzysztof i Katarzyna Świdrakowie, którzy podróż po świecie pokażą za pomocą dźwięków. Będzie można usłyszeć jak brzmi piasek na pustyni i woda w Oceanie. Korona Jezior Ziemi to pomysł na wyprawę nurkową do najwyżej położonych jezior na 7 kontynentach. Z kolei w dzikich, nietkniętych przez człowieka miejscach, gdzie przyroda rządzi niepodzielnie, trudno oprzeć się wrażeniu, że tak właśnie wygląda raj. Największym z takich rejonów jest Antarktyka. Czy rzeczywiście jest rajem? Opowie o niej biolog Mikołaj Golachowski. Do USA na wyprawę „El Capitan, wspinaczka ponad szczyt” zabierze widzów Jasiek Mela, udowodni, że podróże i wyzwania to świetny pretekst, aby spojrzeć poza horyzont.

Prezentacje multimedialne poprzeplatane będą bezpłatnymi warsztatami podróżniczymi – widzowie dowiedzą się jak fotografować w podroży, jak zorganizować wyjazd rowerowy, jak tanio podróżować po świecie i czy podróże z małymi dziećmi są bezpieczne. Jasiek Mela zaprosi na „podróże bez wyrzeczeń”, opowie jak podróżować mimo ograniczeń fizycznych.

Nie mniej atrakcji czeka uczestników festiwalu w ramach „Trzy Żywioły – Festiwal Filmów Świata”. W filmowej części Festiwalu zostaną pokazane najlepsze, nagradzane na światowych festiwalach dokumenty o zmieniającym się świecie, innych kulturach i dalekich podróżach. Widzowie poznają historię podboju ostatniego kontynentu – wyprawę 28 śmiałków na Antarktydę, pod wodzą sir Ernesta Shackletona w przededniu I wojny światowej („Arktyczna podróż sir Edmunda Shackletona”), zaraz po tym dołączą do grupy turystów, którzy przygotowują się do wyprawy… w kosmos („Kosmiczni turyści”) i poznają kulisy rodzącej się turystyki kosmicznej. Zadumają się nad losami 107 letniego uzdrowiciela z Indii, który od lat czeka aż pożegna się ze światem doczesnym, pomagając w międzyczasie ludziom i rozmawiając z duchami („Hinduskie love story”), ruszą na karkołomna wyprawę młodych Australijczyków, rowerami, przez Syberię z Moskwy do Pekinu („Off The Rails”) i będą towarzyszyć dwójce Polaków, którzy obrali sobie nie mniej karkołomny cel – samotny trawers największego masywu górskiego na świecie – Mount Logan w Kanadzie („Free Tibet Expedition”). Na koniec widzowie zajrzą do Afryki i poznają kulisy działania wielkich rezerwatów i parków przyrody, próbując odpowiedzieć sobie na pytanie „Gdzie się podziali ludzie zamieszkujący te rajskie krajobrazy?”(„Krajobraz bez ludzi”).

Festiwalowi towarzyszą wystawy: Akha – ludzie Złotego Trójkąta (fot. Ania Błażejewska), Twarze Jedwabnego Szlaku (fot. Robb i Ania Maciąg) i Koniec Świata w obiektywie – impresje Nowej Zelandii.

W ostatnim dniu imprezy zostaną wręczone nagrody „Czwarty Żywioł” – publiczność festiwalowa wybiera najlepsze pokazy i filmy tegorocznej edycji Festiwalu.

Program Festiwalu:
Dokładne opisy pokazów oraz filmów na http://3zywioly.pl

Piątek, 11 marca 2011 - Sala kinowa, wstęp za biletami
19.00 - 19.30 Oficjalne Otwarcie 8. edycji "Festiwalu Podróżników Trzy Żywioły" i "Trzy Żywioły - Festiwal Filmów Świata"
19.30- 23.30 - Trzy Żywioły - Festiwal Filmów Świata - blok I
23.30 -  23.45 - Przerwa
23.45 - 02.34 -  Trzy Żywioły - Festiwal Filmów Świata - blok III
02.45 - 03.00 - Przerwa
3.00 - 06.00 - Trzy Żywioły - Festiwal Filmów Świata - blok III

Sobota, 12 marca 2011
Blok: Warsztaty Podróżnicze Trzy Żywioły: Sala kinowa, wstęp wolny
12.00 13.00 - Jak zorganizować tani wyjazd globtroterski? - Kasia i Andrzej Mazurkiewicz
13.00 14.00 - Jak zorganizować wyprawę rowerową? - Robert Robb Maciąg
14.00 14.30 - Przerwa
14.30 15.30 - Jak fotografować w podróży? - Piotr Trybalski
15.30 16.00 - Przerwa

Blok: Pokazy, spotkania z podróżnikami: Sala kinowa, wstęp za biletami
16.00 - 16.15 - Otwarcie drugiego dnia Festiwalu
16.15 - 17.15 - Mauretania, czyli muchy groźniejsze od Al-Kaidy – Leszek Szczasny
17.15 - 18.15 - Kazach z konia zszedł (Uzbekistan) – Michał Korta
18.15 - 19.15 - Australia, gdzie kwiaty rodzą się z ognia – Marek Tomalik i Beata Zalot
19.15 - 19.45 - Przerwa/Pokazy fotokastów
19.45 - 20.45 - Długi marsz ku wolności(Jakuck – Kalkuta) – Tomek Grzywaczewski i Bartosz Malinowski
20.45- 21.45 - Sybir na trzech kołach i dalej Moskwiczem – Kasia Gembalik i Mikołaj Książek
21.45 - 22.15 - Przerwa

Blok: Trzy Żywioły nocą - Sala kinowa, wstęp wolny
22.15 - 00.45 - Nocne Kino Trzech Żywiołów
23.00 - 04.00 - Żywiołowe Etno Party
Niedziela, 13 marca 2011
Blok: Warsztaty Podróżnicze Trzy Żywioły:
Sala kinowa, wstęp wolny
12.00 - 13.00 - Jak zorganizować wyprawę z dziećmi? - Anna i Krzysztof Kobus
13.00 - 14.00 - Jak kręcić filmy w podróży? – Konstanty Kulik
14.00 - 14.30 - Przerwa
14.30 - 15.30 - Podróże bez wyrzeczeń - Jan Mela, Kuba Tomalik
15.30 - 16.00 - Przerwa

Blok: Pokazy, spotkania z podróżnikami: Sala kinowa, wstęp za biletami
16.00 - 16.15 - Otwarcie trzeciego dnia Festiwalu
16.15 - 17.15- Korona Jezior Ziemi – Kamil Iwankiewicz
17.15 - 18.15 - Ucho na Świat – Krzysztof i Katarzyna Świdrakowie
18.15 - 19.15  - Magiczna Polska wielu kultur – Anna i Krzysztof Kobus
19.15 - 19.45 - Przerwa/Pokazy fotokastów
19.45 - 20.45 - Z wizytą w Raju (Antarktyda) – Mikołaj Golachowski
20.45 - 21.45 - El Capitan, wspinaczka ponad szczyt (USA)  – Janek Mela
21.45 - 22.00 - Ogłoszenie wyników - Nagroda Publiczności - "Czwarty Żywioł", losowanie nagród dla publiczności

Blok: Trzy Żywioły nocą: Sala kinowa, wstęp wolny
22.00 - 00.00 - Nocne Kino Trzech Żywiołów

Serdecznie zapraszamy!