ImprezyPodroznicze.pl

Serwis prezentujący najciekawsze imprezy podróżnicze z całej Polski! Sprawdź! RSS

Wiesz coś o imprezie podróżniczej? Dodaj imprezę za darmo i bez rejestracji

Afrykańska odyseja – osobową Toyotą przez Saharę

Kategoria: Slajdowiska
2021-03-11, Warszawa, Marszałkowska 28, Kino Luna i https://slajdypodroznicze.pl/inmundo

Zapraszamy na pokaz Małgorzaty i Marcina Złomskich pt.: “Afrykańska odyseja – osobową Toyotą przez Saharę”. Pokaz odbędzie się w ramach VIII sezonu Spotkań Podróżniczych IN MUNDO

stacjonarnie w kinie Luna, ul. Marszałkowska 28, Warszawa
11 marca, czwartek godz. 19.00
bilet wstępu na pokaz: 18 zł

online na naszym kanale streamingowym
pokaz dostępny od czwartku do niedzieli (11-14 marca)
bilet wstępu na pokaz: 18 zł

Pomysł był prosty – wsiadamy w naszą 19-letnią Toyotę i jedziemy do Afryki. Szybki przejazd przez Europę, prom przez Cieśninę Gibraltarską i już jesteśmy na Czarnym Lądzie. Tu zaczyna się nasza odyseja! 16 500 km drogami i bezdrożami Afryki. Przez wydmy Sahary, wyschnięte rzeki, skalne urwiska, wśród baobabów i wielbłądów. Dookoła ubogie wioski, kolorowo ubrani Afrykanie a w samochodzie 55°C, warstwa czerwonego pyłu oraz duży zapas wody i paliwa. Naszą codziennością stają się zmagania z afrykańską biurokracją i skorumpowaną policją, łatanie kolejnych dziur w łysych oponach, niezliczone naprawy tłumika, wymiana rozrządu. Na koniec wcielamy się w rolę rasowych handlarzy używanych aut i  po wielodniowych pertraktacjach nielegalnie sprzedajemy naszą Toyotę w Wagadugu.

A co po drodze? Meczety w stylu zachodniego Sahelu, biblioteki z kilkusetletnimi manuskryptami, zaklinacze węży na placu Dżemaa El-Fna w Maroku, karawany wielbłądów poganiane przez Tuaregów, rytualny połów ryb w Kraju Dogonów, pełne dzikich zwierząt sawanny na pograniczu Burkina Faso i Beninu, wyładowane po brzegi pirogi na Nigrze, a w końcu magiczne Timbuktu – miasto w sercu Sahary.

Małgorzata i Marcin Złomscy: ona – doktor socjologii, on – kontrabasista. Od lat zapaleni globtroterzy. Gdy poznali się na pokazie slajdów podróżniczych on miał już za sobą wędrówkę w głąb peruwiańskiej dżungli, przemierzył Afrykę od Kairu do Kapsztadu i odwiedził klasztory buddyjskie w Tybecie, ona wspinała się w górach Azji i podziwiała bezkres mongolskiego stepu. Od tej chwili wyjeżdżali razem, aby w końcu ruszyć w 10-miesięczną podróż poślubną dookoła świata. Gnani wciąż przed siebie przemierzyli ponad osiemdziesiąt krajów na sześciu kontynentach. Od niedawna podróżują w piątkę: z córką Zosią oraz synami Leonem i Antkiem.
Zawodowo zajmują się organizacją i pilotowaniem wypraw do obu Ameryk, Azji i Afryki. Są autorami pokazów slajdów, które prezentują na festiwalach podróżniczych, w szkołach, muzeach, bibliotekach, domach kultury w całej Polsce. Prowadzą Siedlisko Olenderskie na Mazowszu. Organizują cykl spotkań podróżniczych IN MUNDO w kinie Luna i IN MUNDO „Góry” w kinie Wisła w Warszawie. Wydali album fotograficzny „Indonezja. W cieniu wulkanów”.

Afrykańska odyseja – osobową Toyotą przez Saharę