ImprezyPodroznicze.pl

Serwis prezentujący najciekawsze imprezy podróżnicze z całej Polski! Sprawdź! RSS

Wiesz coś o imprezie podróżniczej? Dodaj imprezę za darmo i bez rejestracji

Karkonosze. Mityczna kraina Ducha Gór

Kategoria: Slajdowiska
2019-10-25, Skawina, Mickiewicza 7, Pałacyk "Sokół"

W październiku zapraszamy w podróż po Polsce w ramach Skawińskiej Akademii Wiedzy i Umiejętności. Tym razem wybierzemy się w Karkonosze w poszukiwaniu Ducha Gór. Oprowadzi nas Sebastian R. Bielak.

Karkonosze to najwyższe pasmo górskie Sudetów, które znajduje się w południowo-zachodniej Polsce i biegnie wzdłuż granicy z Czechami. Karkonosze zajmują ok. 650 km2 powierzchni, z czego 3/4 znajduje się po czeskiej stronie, natomiast pozostała część należy do Polski. Znaczna część Karkonoszy to obszar chronionej przyrody – po polskiej stronie znajduje się Karkonoski Park Narodowy o powierzchni 55 km2, natomiast po czeskiej stronie Karkonosky Narodni Park, który zajmuje 360 km2, a więc jest siedem razy większy od polskiego. 

Region Karkonoszy już od czasów średniowiecznych przyciągał licznych poszukiwaczy surowców mineralnych i rud metali, w tym zwłaszcza Walonów eksplorujących złoża złota i srebra, dlatego na przestrzeni wieków intensywnie rozwijało się tutaj górnictwo i hutnictwo. 

Z przyrodniczego punktu widzenia jednym z największych walorów Karkonoszy jest piętrowy układ roślinności występującej w górach, dzięki któremu wraz ze wzrostem wysokości n.p.m. pojawiają się nowe ekosystemy, siedliska i gatunki, m.in.: torfowiska stokowe, tundra, kosodrzewina, świerczyna sudecka czy jeziora polodowcowe. Wśród licznych atrakcji turystycznych regionu należy wymienić zabytkowe zamki i pałace, kopalnie i huty szkła udostępnione do zwiedzania, Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich oraz świątynię Wang w Karpaczu.

Bazując na własnym doświadczeniu Sebastian Bielak dzieli się szczegółowymi informacjami, potrzebnemu każdemu turyście do przyjemnego i bezpiecznego zwiedzania Karkonoszy. Nie zabraknie wiedzy praktycznej, ciekawostek, a także przygód, jakie spotkały naszego gościa w trakcie wyprawy. 

Sebastian R. Bielak – doktor nauk technicznych, fotograf, wykładowca, autor książek, wystaw fotograficznych oraz ponad setki artykułów i reportaży o tematyce przyrodniczej lub podróżniczej. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Politechniki Krakowskiej. Z wykształcenia inżynier, ale z zamiłowania przyrodnik i podróżnik zafascynowany dziką przyrodą Alaski. Prowadzi stronę internetową poświęconą przyrodniczym podróżom po Polsce i świecie www.sebastianbielak.pl oraz kanał YouTube „Podróże Bliskie Naturze”.

25 października 2019 r. (piątek), godz. 18.00, Pałacyk „Sokół”.

Wstęp wolny

 

Karkonosze. Mityczna kraina Ducha Gór

Skawina - inne imprezy