ImprezyPodroznicze.pl

Serwis prezentujący najciekawsze imprezy podróżnicze z całej Polski! Sprawdź! RSS

Wiesz coś o imprezie podróżniczej? Dodaj imprezę za darmo i bez rejestracji

Kenia. Woda znaczy wolność

Kategoria: Slajdowiska
2019-10-31, Warszawa, Marszałkowska 28, kino Luna

Zapraszamy w czwartek, 31 października o godz. 19.00 na pokaz slajdów Bartka Sabeli pt.: “Kenia. Woda znaczy wolność”. Pokaz odbędzie się w ramach VII edycji spotkań podróżniczych In Mundo. Odkrywaj z nami świat, kino Luna, ul. Marszałkowska 28, Warszawa, bilet wstępu na pokaz: 18 zł. KUP BILET

Deszcze przychodzą tu dwa razy w roku. Długa pora deszczowa zaczyna się w marcu i trwa do maja. Krótka przychodzi pod koniec października i kończy się w grudniu. Przez pozostałe miesiące nie pada w ogóle a temperatury sięgają 40 stopni. Lecz od kilku lat opadów, nawet w porach deszczowych, jest coraz mniej, krótka pora deszczowa zanika, coraz częściej Kenię nawiedzają długotrwałe susze. Ta obecna zaczęła się w 2014 roku. Na początku 2017 rząd Kenii ogłosił stan klęski żywiołowej w połowie hrabstw. W niektórych rejonach w 2017 zbiory spadły o 99%, rolnictwo zamarło, ceny żywności osiągnęły niespotykane poziomy. Z braku wody padały zwierzęta hodowlane. Według danych UNICEF’u w połowie 2017 roku 3,4 mln Kenijczyków było zagrożonych głodem i nie miało dostępu do bezpiecznych źródeł wody.
Jest jednak sposób by ludziom z półpustynnych rejonów zapewnić bezpieczny i stały dostęp do wody. Wody, która zmienia krajobraz ale także życie tysięcy ludzi, zwłaszcza kobiet i dzieci. Jak Afryka walczy ze zmianami klimatu? Jak mądrze wspierać lokalne społeczności i ich inicjatywy? O tym jest opowieść Water no get enemy.

Bartek Sabela – (ur. 1982) – w wykształcenia architekt, a z zamiłowania fotograf, snowboardzista i przede wszystkim wspinacz. Jako pisarz debiutował w 2013 roku książką Może (morze) wróci. Opowieść o Uzbekistanie i ginącym Morzu Aralskim została nagrodzona Bursztynowym Motylem oraz Nagrodą Magellana. Obecnie związany jest z wydawnictwem Czarne, gdzie w październiku 2015 roku ukazała się jego druga książka Wszystkie Ziarna Piasku. Reportaż z terenów Sahary Zachodniej, ostatniej afrykańskiej kolonii został nagrodzony przez fundację Afryka Inaczej Afrykasem 2015 i nominowany do nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej. W kwietniu 2017 ukazała się jego trzecia książka „Afronauci” – reportaż o pewnym Zambijczyku, który pięćdziesiąt lat temu, miał marzenie by zostać pierwszym człowiekiem na Księżycu. Obecnie podróżuje do Demokratycznej Republiki Konga, gdzie pracuje nad nowym tematem. Współpracuje z Kontynentami oraz Dużym Formatem Gazety Wyborczej.

Kenia. Woda znaczy wolność