ImprezyPodroznicze.pl

Serwis prezentujący najciekawsze imprezy podróżnicze z całej Polski! Sprawdź! RSS

Wiesz coś o imprezie podróżniczej? Dodaj imprezę za darmo i bez rejestracji

Strachu Niet. Dmitry Golovchenko, Eliza Kubarska

Kategoria: Slajdowiska
2019-12-10, Łódź, ul. Kopernika 46, KEJA PUB

Prezentacja o niesamowitym wyczynie i walce człowieka z nieokiełznaną przyrodą zimowych Himalajów, a także o przyjaźni, która zrodziła się w górach.
W dalekim wschodnim Nepalu, w rejonie Kanczendzongi, znajduje się słynąca ze stromych ścian Khumbakarna, zwana również Jannu (7710 m). W marcu i kwietniu b.r. zespół Rosyjskich wspinaczy, dwukrotnych zdobywców nagrody Piolet d’Or (alpinistyczny Oskar), Sergey Nilov i Dmitry Golovchenko, po 13 dniach wspinaczki, osiągnął południową grań góry wytyczając nową linię na niezdobytej wcześniej wschodniej ścianie. Wysoki opad śniegu skutecznie zwalniał akcję górską i w rezultacie uniemożliwił atak szczytowy. Do wierzchołka zabrakło wspinaczom 300 metrów. Po przejściu na drugą stronę grani, Sergey i Dmitry, ze względu na duże trudności, które napotkali na swojej drodze, zdecydowali się na wycof nieznaną im wcześniej drogą francuską z 1962 roku.
Wyprawa była częścią projektu filmowego reżyserki i wspinaczki Elizy Kubarskiej pt. «Ściana Cieni» powstającego w koprodukcji międzynarodowej (Polska- Niemcy -Szwajcaria dla telewizji ARTE/ZDF). Kiedy zespół Rosjan przeszedł na drugą stronę góry, Eliza, z pomocą Pasanga Szerpy i Zosi Moruś (z ekipy filmowej) wyruszyła im na spotkanie na lodowcu Yamatari, daleko po drugiej stronie góry. Dmitry i Eliza byli w stałym kontakcie radiowym. Rozpoczął się wyścig z czasem. Zapasy jedzenia, które wzięli ze sobą Rosjanie na dwutygodniową wspinaczkę kurczyły się każdego dnia. Pogarszająca się pogoda i słaba widoczność znacznie utrudniały alpinistom wyszukiwanie drogi zejściowej, która zmieniła się w 6-dniową epopeję…

Strachu Niet. Dmitry Golovchenko, Eliza Kubarska